+90 212 347 47 16

info@yesbilisim.com

 
 

Neden Kağıtsız Ofis?

Bu soru, ilkokuldan beri aklımı kurcalayan en önemli sorulardan biri olmuştur hatta ilkokul öğretmenimizin göz bebeği olmamı sağlayan küçük bir proje bile yaptırmıştır bu soru bir zamanlar.

Bu soru, ilkokuldan beri aklımı kurcalayan en önemli sorulardan biri olmuştur hatta ilkokul öğretmenimizin göz bebeği olmamı sağlayan küçük bir proje bile yaptırmıştır bu soru bir zamanlar. Şimdi ise büyüdük, kullandığımız kâğıdın arkasını kullanmak bile ayıp oldu, cimrilik oldu fakat hiçbir zaman kulak asmadım bu sözlere çünkü tasarrufun ve geri dönüşümün önemini gerçekten kavramıştım. Su zengini bir ülke olarak tarif edilen Türkiye’nin başkenti susuzluk çekiyorsa, neden %20-25′i ormanlarla kaplı Türkiye’de kâğıt sıkıntısı çekilmesin? O yüzden daha şimdiden tedbir almakta fayda var. Bakalım yedi maddede neler yapabileceğiz:

1- Evimize En Yakın Geri Dönüşüm Tesisini Bulmak

Tamamen kullanılmış veya işe yaramayan kâğıtları teslim etmek için geri dönüşüm tesisi veya şu kâğıt toplayan at arabalı Çingenelerden bir tane bulmalıyız. En yakın Çingeneyi nasıl buluruz bilmiyorum ama en yakın geri dönüşüm tesisi bir şekilde bulunabilir. Bu konuda oluşturulmuş herhangi bir internet sitesi göremedim fakat Google maps api’si kullanılarak çok güzel bir sistem oluşturulabilir amma ve lakin bunu yapmak için yeterli zamanım yok. Şimdilik önerebileceğim en kolay yol Google veya yahoo’ da “şehir adı + geri dönüşüm” şeklinde bir arama yapmanızdır. (Mesela bu şekilde Eskişehir’de Benli Geri Dönüşüm adında bir şirket buldum.)

2- Kâğıtların Arkasını Kullanmak

Bahsettiğim gibi bu davranış nedense cimrilik olarak algılanıyor, hâlbuki bu davranış cimri diyen insanın bile geleceğini kurtarıyor. İnanmayacaksınız fakat ünlü Walmart şirketinde kâğıtların arkası tekrar kullanılıyor hatta bu yüzüyle yazıcı çıktısı bile alınıyor.

Kütüphanelerde jet hızıyla fotokopi çeken elemanları bilirsiniz, senkronu bozmamak için çoğu zaman kâğıtların arkasını kullanmazlar, bir keresinde kavgalık bile oluyorduk biriyle bu yüzden ama benim gibi çok ileri gitmeyin kâğıt arkalarını başka amaçlarla da kullanabilirsiniz yeter ki kullanın kâğıt bir işe yarasın.

3- Kâğıt Deposu

Evde ve iş yerinde büyük boy bir karton kutu koyun ve araya bir karton koyarak ikiye bölün. Bir tarafa geri dönüşüme gidecek kâğıtları koyun bir tarafa hala kullanılabilecek kâğıtları koyun. Olur, da sizin işinize yaramayan bir kâğıt başkasının işine yarar. Diğer taraftakileri de size en yakın geri dönüşüm şirketine ulaştırın. (Yanılmıyorsam bazı geri dönüşüm şirketleri orta büyüklükte kâğıt yığınlarını almak için kendi arabalarıyla gelebiliyor.)

4- Yazıcı Olayları

Üniversite sınavına hazırlanmışsanız bilirsiniz tek bir yaprağa iki sayfa test olayını. Hele bir de fotokopi makinesinin toneri azsa nasıl da çile olur o kâğıtlar değil mi? Çok şükür atlattım o dönemi, artık yazıcım var. Toner miktarını, yazı tipini kendim belirliyorum fakat dikkat ettim ki çoğu arkadaşım yazıcısının sahip olduğu bazı özellikleri bilmiyor, mesela nasıl tek yaprakta iki sayfa bastırırız fotokopiciler gibi? Dediğimde çoğu zaman yanıt alamıyorum.

En çok kullanılan ofis yazılımı olan Microsoft Office üzerinden anlatırsak: İlk önce yazdır butonuna basıyoruz veya kısaca “ctrl + p” yapabiliriz. Sağ taraftan “Özellikler” bölümüne tıklıyoruz. Sekmelerden “Son İşlem” bölümüne geliyoruz.(yazıcıdan yazıcıya farklılık gösterebilir) Kâğıt başına sayfa seçeneğini arayın, 2′yi işaretleyip biraz ÖSS nostaljisi yapabilirsiniz.

Not: Renkli sekmesinden ise “gri tonlamalı” seçeneğini işaretleyerek siyah beyaz çıktı alabilirsiniz. Böylece renkli tonerden de tasarruf etmiş olursunuz.

5- Daha Az Çıktı Almak

Mümkün olduğunca az çıktı almaya çalışın, özellikle yazışma ve e-postalarınızın çıktılarını almamaya çalışın. E-kitap’lar içinse yapabileceğimiz pek bir şey yok, bilgisayar başında okuma yapmak gerçekten kolay iş değil fakat şu yollarla biraz daha dayanmak mümkün:

•LCD ekranlar için: Cleartype kullanmak, peki nasıl aktifleştiririz? Windows, Pardus

•Georgia, Tahoma, Verdana gibi okunması kolay yazıtipleri kullanmak.

•Açık arka plan(Açık krem rengi güzel bir tercih olabilir.) üzerine siyah yazıtipi kullanmak.

•Işıkları kapatmak.

6- Çevremizdekileri Bilinçlendirmek

Özellikle küçük kardeşlerimizi ve konudan bihaber olan yakın arkadaşlarımızı bilinçlendirmek gerekiyor. Geri dönüşüm yapıştırmaları veya küçük broşürler dağıtıp diğer okul arkadaşlarımızı da bilinçlendirebiliriz. Hatta güzel bir tasarruf sloganını e-posta imzamız olarak bile kullanabiliriz…

7- Küçük Kampanyalar Düzenlemek

“İşe yaramak veya yaramamak işte bütün mesele bu” diyorum. Yaptığımız şeylerle yaşarız diyorum. Bu sebeple dönem sonu için güzel bir organizasyon düşündüm. İki gün sürecek bu etkinliğin amacı “not ve kitap değişimi” olacak. İnsanlar işine yaramayan notları ve kitapları getirecek, işine yarayanları götürecek. Böylece gereksiz fotokopiler kısmen önlenmiş olacak. Güzel bir organizasyon olacak sanırım, hemen dekan yardımcısıyla görüşeyim.

Bunların yarısını bile yapabilirsek ne mutlu bizlere.
 

Bizimle İletişime Geçin    Tweet içeriğimiz kısa süre içerisinde güncellenecek...